Maths Makes Sense

As part of our Data and Measure lessons this term we are continuing to work with money. We worked with partners today to buy and sell items of shopping. We had to work out which denominations of coins we could use together to make our purchases, and then swap the coins for the items. It was also incredible value with a bag of pasta costing just 5p!

Our latest blogs

Eagle Scientists

As a class we have been comparing difference materials. We carried out a scientific experiment…

Read more